BDDK'nın yeni kararı yürürlükte

26 Eylül 2011 09:47
BDDK'nın yeni kararı yürürlükte

Kartta nakit çekimi yasaklayan kararın kart borcunun yarısını bile ödeyemeyen ve sadece asgari tutarı ödeyebilen 2.5 milyon kişinin ‘borç sarmalına’ girmesi nedeniyle alındığı öğrenildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kredi kartında asgari ödeme tutarını kademeli olarak yüzde 20’den yüzde 40’a kadar çıkaran ve üç ay kart borcunun yüzde 50’sini ödeyemeyenlere nakit çekimi yasaklayan kararı yürürlüğe girdi.

Edinilen bilgilere göre kart borçlusu sayısında artışı gözlem altına alan BDDK, 4 milyon kişinin kart borcunun yüzde 50’sinden daha az yaklaşık 2.5 milyon kişinin de sadece asgari tutar olan yüzde 20’lik kısmını ödediğini tespit etti. BDDK’nın bu 4 milyon kişinin borç miktarının yüzde 50’sinin daha altında ödeme yaparak borcunu daha da içinden çıkılmaz hale getirdiğini tespit ettiği öğrenildi.

BORÇ SARMALINA ÖNLEM
Özellikle sadece asgari tutarı ödeyebilen 2.5 milyonun durumunun daha da kötü olduğu ve bu kişilerin bir süre sonra asgari tutarı bile ödeyemez hale geldiği tespit edildi. BDDK’nın bir karttan nakit çekip diğer kartın borcunu ödeme şeklinde yapılan ve yine vatandaşın borç sarmalına girmesine neden olan durum için de nakit çekim yasağı önlemi aldığı ifade edildi.

ESNEKLİK İSTEĞİNİ BDDK REDDETTİ
BBDK’nın kararı alırken ABD ve Avrupa’da yaşanan krizin nedenlerinden olan bireylerin yüksek borçluluk oranını gözettiği belirtiliyor. Bunun için uluslararası kabul görmüş olan kişilerin harcanabilir gelirinin yüzde 30’u kadar borçlanabilmesi kuralını uyguladığı ifade edildi. Kararın uygulamaya geçmesinin ardından bankaların bundan 10 milyonu aşkın kişinin etkilenebileceğini belirtip kararın esnetilmesi veya sürenin uzatılması yönünde istekte bulunduğu ancak BDDK’nın Kurul toplantısında talepleri reddettiği öğrenildi.(GAZETE HABERTURK)
 

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın