1 Nisan'da avuç içi okuma sistemine geçiyor

21 Mart 2013 15:42
1 Nisan'da avuç içi okuma sistemine geçiyor

Fujitsu Türkiye'den yapılan yazılı açıklamaya göre, kamu bilişim çözümlerinden olan ve tamamen Türk mühendislerinin tasarımıyla Türkiye’de üretilen "Avuç İçi Kimlik Doğrulama"Sistemi kamuoyuna sunuldu

 Şu ada 20 ilde 4 aydır uygulanan sistem, 455 hastanede bin 300'ün üzerinde cihaz ile denendi.

Fujitsu’nun tamamen Türk mühendislerinin tasarımı ile Türkiye’de ürettiği "Avuç İçi Kimlik Doğrulama" sisteminin, sağlık hizmetlerinde sahteciliği ortadan kaldırması ve 1 Nisan itibarı ile Türkiye’deki bütün özel hastanelerde uygulanmaya başlanması bekleniyor.

Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim ise, SGK ile birlikte yürütülen Avuç İçi Damar Tanıma Sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu sistemin Türk mühendislerinin tasarımı ile Türkiye’de üretildiğini ve böylelikle sistemin sağlık hizmetlerinde kaçak ve kayıpların önlenmesinde olumlu sonuçlar verdiğine belirten Zaim, bugüne kadar 20 ilde uygulanan sistem ile birlikte, sosyal hizmetlerde sahteciliğin azaldığına dikkat çekti. SGK’nın bu sistem ile hedefinin, tüm özel ve üniversite hastanelerinde uygulanmaya başlandığı andan itibaren, toplam sağlık harcamalarında yüzde 12’lik tasarruf elde etmek olduğuna işaret eden Zaim, SGK Avuç İçi Damar İzi Yöntemiyle Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi’nde, 83 farklı iş ortağı bulunduğunu, uygulamanın yaklaşık 500 kişiye istihdam sağladığının altını çizdi.

Fujitsu’nun dünyada ilk defa temassız Avuç İçi Kimlik Doğrulama Sistemi’ni hayata geçirdiğini belirten Fujitsu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi ise, bu sistem sayesinde her insanda kesinlikle farklı olan avuç içi damar sistemini tarayarak kişileri tespit edebildiklerine dikkat çekti.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Sistemle 1 Nisan'dan sonra hastanelere müracaat aşamasında, acil hallerde ise acil halin sona ermesinden sonra, “nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı veya pasaporttan” biriyle kimlik tespiti ve biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılacak. Kişilerin hastanelere müracaatı sırasında ilk avuç içi damar okuma sisteminden elde edilen biyometrik verinin veri tabanına kayıt işlemi hastanelerce yapılacak. Hastane ve sağlık sunucuları, ilk biyometrik verinin kurum veri tabanına kayıt işleminde hastalardan taahhüt belgesi almak zorunda olacak. Kimlik tespiti, biyometrik kayıt işlemi veya biyometrik kimlik doğrulama işlemini usulüne uygun yapmayan ve bu nedenle bir başka kişiye sağlık hizmeti sunulması nedeniyle SGK’nın zarara uğramasına sebebiyet veren kuruluştan ödenen tutar geri alınacak. Kendi adına başkasının sağlık hizmeti almasını sağlayan kişiden tedavi ücretinin iki katı kanuni faiziyle tahsil edilecek. Bu kişiler hakkında SGK’yi zarara uğratmaktan suç duyurusunda bulunulacak.

 

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın